+36 (30) 338 0099

Novembertől változások lesznek az energetikai tanúsítvánnyal kapcsolatban

Novembertől változások lesznek az energetikai tanúsítvánnyal kapcsolatban

Egy korábbi cikkünkben már taglaltuk, mit árul el nekünk egy ingatlanról az energetikai besorolás és miért fontos része az energetikai tanúsítvány minden ingatlan adásvételi folyamatnak.

Az energetika és a fenntarthatóság nem csak divatos, de financiálisan is fontos kérdések, ezért mind az eladói, mind pedig a vásárlói oldal számára fontos információ, hogy idén novembertől új szabályozás lép majd életbe a tanúsítvánnyal kapcsolatban.

 

Ahogyan eddig történt...

Az energetikai tanúsítvány mind eladáskor, mind ingatlan bérbeadáskor fontos részét képezte az ingatlan paramétereit igazoló dokumentumok sokaságának. A hitelesség igazolása végett mind az adásvételi, mind pedig a bérleti szerződésbe bele kellett foglalni a tanúsítvány azonosító kódját, valamint a vevőnek vagy bérlőnek írásban kellett nyilatkoznia arról, hogy a dokumentumot átvette a tulajdonostól.

 

Ami biztosan változik

A várhatóan 2023 novemberétől életbe lépő új szabályozás szerint, bár a dokumentum rendelkezésre állása továbbra is kötelező érvényű marad, annak sorszámát már nem lesz szükséges az adásvételi, vagy bérleti szerződésben feltüntetni. Némileg a tartalma is megváltozik, hiszen ősz végétől kötelezően fel kell tüntetni majd az energetikai tanúsítványokban, hogy az ingatlan új tulajdonosa vagy bérlője hol kaphat segítséget az ingatlan korszerűsítésével kapcsolatban, valamint azt is, hogy a Magyar Mérnöki Kamara a lakosság és a vállalkozások számára is ingyenes energetikai tanácsadást biztosít.

 

Szigorúbb követelmények

A besorolást jelenleg még az energiafogyasztás mért értékeire alapozva is meghatározhatják, de novembertől ez a lehetőség megszűnik. Az új besorolási rendszer alapjául kizárólag az összesített energetikai minőség, azaz az egy négyzetméterre jutó éves energiafogyasztás és a szén-dioxid kibocsájtás együttese szolgál majd. A minősítés 12 szintes marad, mint ahogyan eddig is, de a jelölések változnak. A korábbi két betűből álló besorolások helyett I-től A +++-ig sorolják majd az ingatlanokat.

Az újépítésű ingatlanokkal kapcsolatos elvárások is szigorúbbak lesznek: az eddig 100 kWh/nm/év helyett 76 kWh/nm/év lesz az energiafogyasztási küszöb és a szén-dioxid kibocsájtás is 20 kg/nm/év lehet maximum.

 

Csökken a dokumentum érvényességi ideje is

Míg eddig az energetikai tanúsítványok 10 éves időtartamra szóltak, a továbbiakban csupán 5 évig lesznek majd érvényesek. Emellett pedig fontos információ az is, hogy a szabályok és besorolások változása miatt novembertől új tanúsítványt kell készíttetniük mindazoknak is, akik rendelkeznek a régi rendszer szerint még érvényes energetikai tanúsítvánnyal.

 

Minden esetben érdemes odafigyelni a tanúsítvány tartalmára!

Nem véletlen, hogy jogszabály kötelezi a tulajdonost az energetikai tanúsítvány rendelkezésre bocsájtására adásvétel és bérbeadás esetén is, hiszen a dokumentumnak gyakorlati szerepe és igen nagy ráhatása van például az árképzésre.

Az energetikailag felújítandó és felújított ingatlanok vételi ára között akár többszázezres különbség is lehet négyzetméterenként, és a fenntartási költség is jelentősen összefügg azzal, hogy egy adott ingatlannak milyen mértékű az energia felhasználása.

Amennyiben Ön megfontolt döntést szeretne hozni ingatlan vásárlás vagy bérlés során, ne bízza azt a véletlenre! Válasszon szakértő segítséget!

A QARAT ingatlanközvetítő hálózat munkatársai Budapest szerte több kirendeltségen, készséggel állnak rendelkezésére.

Hozzászólások (0)

    Új hozzászólás

    Tájékoztatunk, hogy hozzászólásod csak utólagos jóváhagyás után jelenik meg a weboldalon.