+36 (30) 338 0099

Vajon milyen hatással lesz a rezsi ár növekedés az ingatlanpiacra?!

Vajon milyen hatással lesz a rezsi ár növekedés az ingatlanpiacra?!

2022 augusztusától a kormány energiavészhelyzetet hirdetett és ennek részeként a „rezsicsökkentés” néven ismert energiaár kedvezményeket is korlátozták. A határozat értelmében az átlagfogyasztásként meghatározott mérték felett (földgáz esetében: 144 köbméter/hó, villamos energia esetében: 210 kilowattóra/hó) a piaci árat kell megfizetnie a lakossági fogyasztóknak is.

Az ár növekedése sokakat érint, hiszen mint ahogyan már egy korábbi, a Zöld hitelről szóló cikkünkben is írtunk róla, Magyarországon az ingatlanállomány átlagos energetikai besoroltsága az európai átlaghoz képest alacsony, magasan energiatakarékos és/vagy alternatív fűtési módszerekkel felszerelt ingatlanokban relatíve kevesen élnek kis hazánkban, így sok család fogyasztása haladhatja meg a központilag meghatározott átlagokat.

De hogyan hat várhatóan az energia ár növekedés az ingatlan piacra? Serkenti vagy éppen mérsékli majd a piacot a nagy fokú rezsi emelkedés?

 

A fenntartási költség az egyik legfontosabb mérlegelési szempont ingatlan vásárlásnál

Az már eddig is egyértelműen érzékelhető volt, hogy a vásárlói oldal számára fontos szerepet játszik a döntéshozatalban az a tényező, hogy egy ingatlan mennyire energiatakarékos. A rezsi árváltozás következtében könnyedén megjósolható, hogy ez a tényező vélhetően még fontosabb szemponttá válik majd. A rezsi mértéke fontos akkor is, ha valaki lakhatási célra vásárol magának ingatlant, de akkor is fontos tényező, ha valaki befektetési ingatlan vásárláson gondolkodik, ugyanis egy energetikailag korszerűtlen ingatlant beláthatóan sokkal nehezebb lesz kiadni vagy éppenséggel eladni.

Egy teljes fűtéskorszerűsítés egy átlagos méretű otthon esetében is több milliós tételt jelenthet, a munkálatokkal együtt járó kellemetlenségekről, az érintett cégek jelenlegi leterheltségéről, valamint a nagyfokú szakember hiányról már nem is beszélve, így valószínűsíthető, hogy az alapvetően is korszerű fűtésrendszerrel (hőszivattyú, napelem...) ellátott ingatlanok iránti kereslet még inkább meg fog nőni, míg a felújítandó, magas rezsi költségű ingatlanok iránti kereslet csökkenni fog.

Kifejezetten érzékelhető lesz ez a tendencia a különösen nagy alapterületű, de korszerűtlen fűtéssel ellátott ingatlanok esetében, melyeket már az eddigiekben is sokkal időigényesebb volt értékesíteni, mint korszerű vetélytársaikat.

 

Akkor ez most áremelkedést vagy árcsökkenést fog jelenteni?

Várhatóan mindkettőt.

Míg a kis alapterületű és/vagy alacsony rezsi költségű lakások ára a megnövekedett kereslet folytán nagy valószínűséggel emelkedni fog, addig a nagyobb, csupán gázzal fűthető ingatlanok logikusan kevésbé válnak keresetté. A kereslet pedig nagy mértékben hat az árra is, így számíthatunk rá, hogy egy ugyan azon környéken található kisebb és/vagy korszerűbb ingatlan jóval gyorsabban és jelentősen magasabb négyzetméterenkénti áron fog majd tudni elkelni, mint egy nagyobb és költségigényesebb fenntartású társa.

 

A kereslettel egyidőben a kínálat is megváltozik majd

Bár a rezsi emelkedésének pontos mértékét még mindig nem látjuk át tisztán, valamint a téli, jóval magasabb rezsiköltséggel járó időszak csak most indul, abban már most szinte biztosak lehetünk, hogy számottevő lesz azon tulajdonosok száma, akik kénytelenné válnak hatalmas, gázfűtéses ingatlanjukat kisebb, energetikailag korszerűbb ingatlanra cserélni.

Ennek következményeképpen az ilyen paraméterekkel piacra kerülő házak és lakások száma megnövekszik, a kereslet viszont lankad, ez tovább csökkentheti az árakat.

Fordított tendencia lesz várhatóan megfigyelhető a kis és/vagy korszerű ingatlanok esetében, melyektől tulajdonosaik egyre kevésbé akarnak majd megválni, így a piacon ilyen típusú ingatlanok egyre kisebb számban lesznek majd elérhetők.

 

Ezek szerint a magas fenntartású, nagy alapterületű ingatlanok teljességgel leáldozott?

Nem feltétlenül, bár ahhoz, hogy az ilyen ingatlanok jó áron és gyorsan értékesíthetővé váljanak, szinte biztosan ráfordításra lesz szükség.

Megoldást jelenthet például egy ilyen jellegű ingatlan több részre bontása és társasházként való értékesítése, vagy a fűtési lehetőségek körének szélesítése, modernizálása. Amennyiben viszont a tulajdonosnak nem áll módjában az ingatlanra eladás előtt költeni, úgy számolnia kell azzal, hogy csak jóval nyomottabb áron tudja majd értékesíteni azt, mint a korábbiakban.

Egy nagy léptékű felújításba belevágni átgondoltságot és tervezést igénylő feladat, így azt javasoljuk, hogy mielőtt belevágnak az érintettek, végezzenek számításokat és egyeztessenek szakemberrel!

Ha pedig Önnek pénzügyi segítségre, esetleg szakértői véleményre van szüksége ingatlanjának értékesítéséhez, ingatlan vásárláshoz ne várjon tovább! Vegye fel a kapcsolatot kollégáinkkal, akik készséggel állnak majd rendelkezésére!

Hozzászólások (0)

    Új hozzászólás

    Tájékoztatunk, hogy hozzászólásod csak utólagos jóváhagyás után jelenik meg a weboldalon.