Fűtési megoldások, előnyök és hátrányok
A 2022 augusztusában életbe lépő energiaár változások következtében, az ingatlanvásárlások kapcsán az energetika az első számú döntést befolyásoló szempontok közé lépett elő. Jelenleg a korszerű energetikával rendelkező ingatlanok jóval nagyobb eséllyel indulnak a piacon, míg az elavult, rossz energetikai osztályozású házak és lakások eladásai sokkal több időbe telhetnek és ezek az ingatlanok esetenként jelentősen nyomottabb négyzetméteráron is értékesíthetők.
Az ingatlanok energiafogyasztásával kapcsolatban az egyik legfontosabb kérdés a fűtési rendszer, ezért ebben a cikkben most azt vesszük végig (a teljesség igénye nélkül), milyen fűtési módszerek állnak most a tulajdonosok rendelkezésére és mik lehetnek a különféle fűtési módok esetleges előnyei, illetve hátrányai.
Hasznosak lehetnek ezek az információk mindazoknak, akik ingatlan értékesítés előtt állnak és fontolóra vették a fűtés korszerűsítést, valamint azoknak is, akik nincsenek teljesen tisztában a különféle fűtési módok jelentésével ingatlan vétel előtt, esetleg a vásárlást követően válik aktuálissá számukra a fűtés korszerűsítése.
Szilárd tüzelés
Kályha, kandalló, szilárd tüzelésű kazán
A rezsi ár változások bejelentése után a szilárd tüzelésű fűtő alkalmatosságok iránt kiemelkedően nagy kereslet támadt. Míg korábban már elavultnak számítottak, ma reneszánszukat élik a különféle hangulatos kandallók, cserépkályhák vagy éppen a fával, szénnel fűthető kazánok. A szilárd tüzelésű fűtési mód különféle fajtái eltérő hatásfokkal bírnak. Egy békebeli, jó állapotú cserépkályha például remek alternatíva lehet kisebb helyiségek fűtésére, hiszen jó hőtartással bír, ugyanakkor egy lemezkályha nem feltétlenül tartozik a költséghatékony fűtési módszerek közé, hiszen a jó minőségű tüzelőanyag ára magas, és ennek a fűtőtestnek a hőtartása nem túl jó, így ezt csak abban az esetben érdemes választani fő fűtési megoldásnak, ha nem áll rendelkezésre más alternatíva.
A szilárd tüzelésű kazánok bár relatív nagy bekerülési költséggel járnak, nagyon ritkán hibásodnak meg és rendeltetésszerű használat esetén hosszú élettartamot is várhatunk tőlük. Az üzemeltetésük egyszerű és biztonságos, ráadásul egy központi fűtésrendszerhez csatlakoztatott, szilárd tüzelésű kazán biztosíthatja a háztartásban élők számára a fűtést és a melegvizet is.
A szilárd tüzelés legnagyobb előnye kétségkívül az, hogy használata során nem vagyunk kiszolgáltatva a rendszer szintű szolgáltatások rendelkezésre állásának. Emellett egy szilárd tüzelésű kályhában vagy kandallóban a háztartási fa és papír hulladékot is el lehet égetni.
Gáz fűtés
Hagyományos gázkazán
A hagyományos gázkazánok aranykora a 80-as, 90-es évekre tehető, ekkoriban számos ingatlanba kerültek ezek beépítésre. A készülékek lehetnek fali- és az álló gázkazánok, az égési folyamat szerint nyílt- és zárt égésterű kazánok között teszünk különbséget, funkciójuk szerint megkülönböztetünk fűtő-, kombi-, valamint beépített tárolós kazánokat.
Bár a 2022-es évben a vezetékes gáz ára nőtt arányaiban a legnagyobb mértékben, egy hagyományos gázkazán jelenthet biztonságos és költséghatékony alternatívát a fűtésre. Nagyon fontos azonban, hogy a hagyományos gázkazánok szakszerű karbantartást igényelnek, legalább évente egyszer tisztításra és átnézésre szorulnak, amit legjobb, ha hozzáértő szakember végez.
A nyílt égésterű kazánok használatakor nagyon fontos figyelmet fordítanunk a szénmonoxid szivárgás veszélyére is. Ilyen fűtési rendszer esetében elengedhetetlenül fontos a jó minőségű szénmonoxid jelző berendezés alkalmazása, valamint az ingatlan megfelelő levegő utánpótlásának biztosítása is.
Kondenzációs gázkazán
Kétségkívül a gázfűtés legköltséghatékonyabb és legmodernebb módja a kondenzációs kazánnal kombinált központi fűtés.
Ezek a berendezések a hagyományos gázkazánokhoz képest jóval nagyobb hatásfokkal is működhetnek, hiszen a gáz elégetése során keletkező vízgőz is jelentős mennyiségű energiát tartalmaz, ami a hagyományos kazánoknál kárba veszik. A kondenzációs kazán megoldja ezt a problémát, és a vízgőzt nem engedi a kéménybe távozni, hanem felhasználja annak energia(hő)tartamát is. A kondenzációs kazán nem csak költséghatékonyabb, de környezetbarátabb is, hiszen a benne található szerkezeti elemek az égés során keletkező füstgázt 45-50 C°-ra hűtik le, ami egyúttal le is csapódik és a kazán elvezető rendszerén keresztül távozik. Ennek köszönhetően a levegőbe kibocsátott, környezetre káros égéstermékek lényegesen kisebb mennyiségben távoznak a készülékből, mint a hagyományos gázkazánok esetében.
Gázkonvektor
A régi gázkonvektorokkal kapcsolatban gyakran hangzik el az a mondat, hogy „félig az utcát fűtjük velük”. A modern technológiás konvektorok esetében azonban jóval magasabb, akár 94 %-os is lehet a fűtési hatásfok.
A gázkonvektor esetében előnyként jegyezhetjük meg, hogy parapettes verzióját akár kémény nélkül is beépíttethetjük, hiszen ebben az esetben a fűtőtest levegő beáramlása és elvezetése a falon keresztül történik. Emiatt a konvektoros fűtés kiépítése jóval kevesebb költséggel jár, mint egy központi fűtés kialakítása.
Gázkonvektorok használata esetén szintén ügyelni kell a szénmonoxid szivárgás veszélyére és a konvektorok karbantartását is érdemes egy évben egyszer szakemberrel elvégeztetni.
Elektromos fűtés
Elektormos konvektor, radiátor, fűsugárzó
Az elektromos konvektorok és radiátorok fűtési elve a levegő áramoltatásán alapszik. A fűtőtestbe általában alulról áramlik be a hideg levegő, majd azt a fűtőtest áram segítségével felmelegíti és így áramoltatja vissza a helyiségbe.
Az ilyen típusú fűtés leginkább kiegészítő fűtésként vagy ideiglenes fűtésként felel meg, hiszen használata egy teljes ingatlan fűtésekor rendkívül költséges lehet. Az elektromos radiátorok és konvektorok használata rendkívül egyszerű, hiszen a fűtőtestek megvásárlását követően csupán be kell dugnunk őket a konnektorba és már működnek is. Számtalan méretben és formában elérhetőek, de arra azért ügyelnünk kell, hogy a villamoshálózat elbírja a fűtőtestek áramfogyasztását.
Infra fűtés
Az infrapanelek ma modern elektromos fűtési módszernek számítanak, egyre gyakrabban alkalmazzák őket olyan terekben, ahol például gáz fűtés kialakítására nincsen lehetőség, de költséghatékony módszert keresnek a terek felmelegítésére.
A fűtési elv megegyezik a nap melegítő hatásának elvével. Bizonyára mindenki ismeri azt az érzést, mikor télen, a kinti hideg levegő ellenére meleg hőérzete van, mert süt a nap. Az infrapanelek esetében ugyan ezt a hatást érzékelhetjük, feltéve, ha megfelelő méretű a panel a helyiség felmelegítéséhez és nem állja az infra sugarak útját semmilyen akadályozó tényező.
Az infrapanelek további előnye, hogy kis helyet foglalnak, rendkívül dekoratívak is lehetnek, akár egy fali kép formájában is megjelenhetnek a térben. Emellett pedig ezzel a technológiával ma már padlófűtés rendszerek is kialakíthatóak. Hátrányuk, hogy nagyon magas hőmérsékletűre is felmelegedhetnek, így balesetveszélyesek is lehetnek, illetve nem minden típusú térben tudnak hatékonyan melegíteni a kiáramló infra sugarak.
Légkondicionáló
A mai modern klíma berendezések többsége fűtésre is kiválóan alkalmas és ha alacsony energia fogyasztású gépet választunk, a légkondicionálóval történő fűtés költséghatékony alternatíva lehet akár a nagyobb terek esetében is.
Azt mindenképpen előnyként jegyezhetjük meg vele kapcsolatban, hogy egy azon, relatív könnyen beszerelhető készülékkel megoldható a helyiség hűtése és fűtése egyaránt, és mivel az legtöbbször a falon, magasan helyezkedik el, így nem foglal el számottevő helyet az élettérből.
A klíma fűtés hátrányát akkor érezhetjük, ha régebbi típusú, magas energia fogyasztású készülékeket alkalmazunk, hiszen ilyenkor a felhasznált áram díja rendkívül magas is lehet. Emellett pedig ügyelnünk kell a berendezés tisztán tartására is, legalább évente egy alkalommal érdemes szakemberrel kitisztíttatanunk a készülékeket.
Elektromos kazán
Az elektromos kazán ma az egyik legelterjedtebb, modern fűtési megoldás. Működési elve, hogy a kazán hőcserélőjében elhelyezett fűtőpatronok szolgáltatják a hőt, és adják azt át a hőközvetítő víznek. Szivattyú szállítja a fűtővizet a hőleadó berendezésekhez, mely lehet akár radiátor, padlófűtés vagy mindkettő egyszerre.
Bár elektromos kazán esetében magas áramdíjjal számolhatunk, ugyanakkor hosszú a készülék élettartama, gyakorlatilag alig igényel karbantartást, és nincs semmilyen – költséggel és időrablással járó – időszakos hatósági vizsgálat sem. Éppen ezért remek választás lehet mindazoknak, akik központi fűtésben gondolkodnak, de nem akarnak vagy éppen nem tudnak gázüzemű kazánt kiépíteni.
Modern megoldások
Napelem
Manapság már igen elterjedtek a lakossági napelemek, rengeteg érvet sorakoztathatunk fel a napelemek használata mellett. A napenergia kifogyhatatlan energiaforrás, melynek segítségével az általános háztartási eszközök működtetése és az elektromos fűtéshez is költséghatékonyabbá tehető. A napelem viszonylag kevés karbantartást igényel és a technológia folyamatosan fejlődik.
Ugyanakkor azt is érdemes szem előtt tartani a napelemekkel kapcsolatban, hogy bár a rendszerek ára egyre elérhetőbbé válik, még mindig viszonylag magas a napelem telepítés bekerülési költsége. Mielőtt belevágnánk a folyamatba, érdemes mérlegelni, hogy mennyi idő alatt térül meg számunkra ez a költség.
Hőszivattyú
A hőszivattyú segítségével környezettudatosan és a hagyományos megoldásoknál általában kedvezőbb költséggel tudunk fűteni. Levegő-víz típusú hőszivattyúk radiátorral, padlófűtéssel, mennyezeti-, vagy falfűtéssel kombinálva is optimális megoldást biztosíthatnak és így a fűtéshez szükséges energia közel 75%-át a levegőből nyerhetjük, ezáltal fenntartható módon és gazdaságosan fűthetjük ingatlanunkat.
További előnye, hogy a modern hőszivattyúk nem csak fűtésre, de melegvíz előállításra és hűtésre is alkalmasak lehetnek. Amit itt is mérlegelnünk kell, az a kiépítés bekerülési költsége, valamint a megtérülés várható ideje.
Ingatlan kérdésekben forduljon hozzánk bizalommal!
A QARAT ingatlanközvetítő hálózat szakértő munkatársai készséggel állnak rendelkezésére ingatlan adásvétel, hitel- és biztosítási ügyintézés során is. Keressen minket bizalommal!
Hozzászólások (0)