A 10 leggyakoribb kérdés és válasz a jelzáloghitellel kapcsolatban
Ingatlanvásárláskor a vevők túlnyomó többsége hitelfelvételhez folyamodik, hiszen a több tíz, esetenként akár százmilliós nagyságrendű ingatlanárakat csak kevesen tudják saját tőkéből fedezni. A hitel tehát az ingatlanvásárlók többségét érintő kérdéskör, az ingatlanvásárlásokhoz köthetően pedig a leggyakrabban felvett hitelforma a jelzáloghitel.
Ebben a cikkben a 10 leggyakrabban felmerülő kérdést gyűjtöttük össze jelzáloghitel témakörben.
1. Mit jelent a jelzálog?
A jelzálog nem más, mint biztosíték a hitel visszafizetésére. A jelzálog vonatkozhat ingatlanra, egyéb tárgyra, vagy akár jogra is, amelyet az adós fizetésképtelensége esetén a hitelező könnyen pénzzé tehet, így biztosítva, hogy mindenképp visszakapja a kihelyezett hitelösszeget.
Tehát egy jelzáloghitel esetében a hitelt nyújtó pénzintézet a hitel fedezeteként tekint a jelzálog alá vont értéktárgyra, mely legtöbbször ingatlan.
A zálogjog alkalmazható hitelintézet és magánszemélyek között, de magánszemély és magánszemély közötti kölcsönügylet biztosításaként is, jellegétől függően kiegészülhet elidegenítési és terhelési tilalommal is.
(A már jelzáloggal terhelt ingatlan vásárlásának részleteiről ebben a cikkünkben írtunk bővebben)
2. Csakis lakás célra lehet jelzáloghitelt felvenni?
Természetesen nem. A jelzáloghitel lehet lakáscélú, illetve szabadfelhasználású is. Utóbbi esetben a felvett hitelösszeget tetszés szerint bármire elkölthetjük, de a biztosíték okán jóval kedvezőbb feltételekkel számolhatunk, mint személyi kölcsön esetén.
3. Elég egy saját tulajdonú ingatlan, hogy jogosultak legyünk a jelzáloghitelre?
Jelzáloghitel felvételekor jelzálog alá vonhatjuk már meglévő, saját ingatlanunkat, de lehetőség van arra is, hogy jelzáloghitelből vásároljunk új ingatlant azzal a megkötéssel, hogy a hitelösszegből vásárolt ingatlan lesz a majdani fedezet. Önmagában azonban az ingatlan megléte nem elegendő. A jelzáloghitel-felvételekor általában minimum a következő feltételek teljesítése is szükséges:
- Felnőttkor, azaz a 18. év betöltése
- Állandó magyarországi lakcím
- Jövedelemigazolás
- Ingatlanra kötött biztosítás a futamidő végéig
- Minimum 3 hónapos, folyamatos, igazolt munkaviszony
A jelzáloghitel-felvétel követelményeit minden bank egyedileg határozza meg. Különféle pénzintézetek esetében azonos pénzösszeg esetén is eltérő lehet az elvárt igazolható jövedelem, vagy a jelzálog alá vont ingatlan szükséges értéke.
Érdemes ezügyben alaposan tájékozódni, vagy szakértő segítséget kérni.
4. Mik a jelzáloghitel-felvétel kizáró okai?
Vannak olyan körülmények is, melyek kizárják, hogy valaki jelzáloghitelhez jusson. Ezek a teljesség igénye nélkül például a következők lehetnek:
- 70. év betöltése
- Ha a fedezetként felajánlott ingatlan végrehajtás alatt áll, vagy arra korábban már jelzálogot jegyeztek be
- KHR-listás negatív szereplés (régi nevén BAR-lista)
- Ha a hitelfelvevő fennálló munkaviszonya rövidebb, mint 3 hónap, vagy az igazolt jövedelem a bank megítélése és/vagy a jogszabály szerint nem elég magas a hiteltörlesztéshez
5. Mekkora mértékű lehet a jelzáloghitel?
A jelzáloghitel összege jogszabály szerint maximum a jelzálog alá vont ingatlan ingatlanbecslő által meghatározott értékének 80%-át terhelheti. Emellett jogszabály rendelkezik arról is, hogy a magánszemélyként hitelfelvevők együttes nettó jövedelmük maximum 40%-a terhelhető hiteltörlesztéssel.
Tehát hiába rendelkezünk magas értékű ingatlannal, a maximálisan felvehető jelzáloghitel-összeghez csak akkor juthatunk hozzá, ha annak törlesztőrészleteit igazolt módon képesek leszünk fizetni.
6. Milyen futamidőre vehető fel jelzáloghitel?
Jelzálog hitel maximum 30 éves futamidőre vehető fel.
7. Mennyi idő a jelzáloghitel felvétel?
A jelzáloghitelek átlagos folyósítási ideje 30 nap, de ezt sok körülmény befolyásolhatja. Érdemes vele kalkulálni, hogy az ilyen jellegű hitelek esetén sokkal összetettebb a folyamat, emiatt hosszabb lehet az elbírálási idő, mint egyéb típusú hitelek esetében.
8. A jelzáloghitellel terhelt ingatlan a banké?
Természetesen nem. Az ingatlan ebben az esetben is a saját tulajdonunkban marad, de fedezetül szolgál a felvett hitelre. Ez olyan szempontból befolyásolhatja tulajdoni jogainkat, hogy a jelzáloggal sokszor elidegenítési és további terhelési tilalom is együtt járhat.
9. El lehet adni a jelzáloghitellel terhelt ingatlant?
Az ingatlant el lehet adni, de a fennálló tartozást ebben az esetben törleszteni kell.
10. Hogyan zajlik a jelzáloghitel-felvétel?
A jelzáloghitel felvétel általában 5 lépésből áll:
1. Tájékozódás
Hitelfelvétel előtt mindenképpen egyeztetnünk kell a kiválasztott hitelintézmény ügyintézőjével. Ő tájékoztat minket a rendelkezésre álló lehetőségekről és segít kiválasztani a legideálisabb konstrukciót.
2. Hiteligénylés
Ha sikerült kiválasztanunk a számunkra megfelelő hitelkonstrukciót és meghatároztuk a kívánt összeget, benyújthatjuk a hitelkérelmet. Ki kell töltenünk a szükséges nyomtatványokat és be kell szereznünk a nélkülözhetetlen dokumentumokat, mint például a jövedelemigazolás.
3. Értékbecslés
A hitelkérelem benyújtása után a választott pénzintézet kirendeli az értékbecslőt, aki pontos támpontokra alapozva meghatározza az ingatlanunk forgalmi- és hitelbiztosítéki értékét.
4. Elbírálás
A dokumentumok ellenőrzésével a bank elbírálja a kérelmet és megállapítja, hogy jogosultak vagyunk-e az igényelt hitelösszeg felvételére.
5. Szerződéskötés
Ha pozitív a hitelbírálat, elérkezett a szerződéskötés ideje. A dokumentumok aláírását követően azonban még nem kapjuk meg azonnal a hitelt. Ilyenkor számolnunk kell még némi folyósítási idővel.
A QARAT ingatlanközvetítő hálózat szakértő munkatársai ingatlan ügyekben és hitelügyintézésben is készséggel állnak rendelkezésére.
Ha nem szeretne kockáztatni, ne késlekedjen! Forduljon hozzánk bizalommal!
Hozzászólások (0)