+36 (30) 338 0099

A 2023-as költségvetési tervezet arra utal, hogy maradnak, sőt bővülhetnek is a lakáscélú családtámo

A hatályos jogszabályoknak megfelelően a falusi CSOK-ot 2022 június 30-ig, a babaváró hitelt és az otthonfelújítási támogatást pedig ezév december 31-ig vehetik igénybe biztosan a jogosult családok. A jövő évi költségvetési tervezet keretösszegei azonban azt vetíti előre, hogy a meglévő lakáscélú családtámogatások nem csak maradhatnak, de akár bővülhetnek is, annak ellenére, hogy sokan a fokozódó világpolitikai helyzet miatt a támogatások hamarabbi megvonása miatt aggódtak.

Műemlék az épület? Mit jelent a fogalom és mivel járhat ez adásvétel, felújítás, használat során?

Az ingatlanpiac egyfajta „mumusainak” számítanak a műemlék, műemlék jellegű vagy éppen városképi jelentőségű épületek, (ma már a három külön kategóriát egyaránt műemléknek hívjuk) hiszen az ilyen ingatlanokkal kapcsolatban sok olyan kötöttég, plusz kötelezettség felmerülhet, ami a védettség alatt nem álló ingatlanok kapcsán nem. Mivel kishazánkban több, mint 51 000 műemlék van, és a fővárosban különösen jellemzőek a védettség alá tartozó épületek, így az ingatlant vásárlók könnyen találkozhatnak egy ilyen helyzettel, és jobb, ha tisztában vannak vele, milyen megkötésekkel jár egy műemlék épület/lakás megvásárlása, birtoklása. Éppen ezért összeszedtünk most néhány fontos információt, amiket a műemlék épületekkel kapcsolatosan tudni érdemes!

Jelzáloggal terhelt ingatlant venne? Lássuk a legfontosabb tudnivalókat!

A jelzálog szó mindenki számára ismerősen csenghet, egy esetleges adásvétel során pedig rendkívül nagy eséllyel válhatunk érintettekké is egy jelzálog ügyletben. De mit is jelent a fogalom pontosan és hogyan értesülhetünk róla, hogy egy ingatlan jelzáloggal terhelt-e? Hogyan, milyen lépések mentén tudunk biztonságosan jelzáloggal terhelt ingatlant vásárolni? És kaphatunk-e egy ilyen ingatlanra hitelt?

Hány négyzetméter az ingatlan? Mi a különbség a nettó-, bruttó-, hasznos- és redukált alapterület kö

Az ingatlan alapterülete adás-vétel során az egyik legfontosabb adat, hiszen ez az egyik alaptényező az ingatlan értékének kiszámításakor. Fontos azonban, hogy ugyan annak az ingatlannak az alapterületét többféle módon is meg lehet adni, és az így kapott számok között jelentős eltérések is lehetnek. Manapság, mikor nem ritkán milliós eltérést is jelenthet egy ingatlan árában egyetlen négyzetméternyi különbség, rendkívül fontos, hogy tisztában legyünk vele, hogyan tudjuk optimálisan kiszámolni az alapterületet. De a CSOK igénybevétele vagy hitelfelvétel során is fontos szerephez jut az alapterület kérdése.

Amit az ingatlan haszonélvezeti jogról tudni érdemes

Mint ahogyan korábbi cikkünkben már írtunk róla, ingatlan adásvételkor a tulajdoni lap segítségével ellenőrizhetjük egy ingatlan tulajdoni viszonyait és a rá bejegyzet követeléseket, jogokat, melyek akár az ügylet során, akár a későbbiekben is érinthetnek minket.

Mi az ügyvéd szerepe az ingatlan adásvételi folyamatban?

Azt nagy valószínűséggel mindenki, aki ingatlan adásvételben érdekelt tudja, hogy a hivatalos szerződéskötéshez ügyvéd bevonása is szükséges, de tapasztalataink szerint azt kevesen látják át, pontosan miért is van erre szükség. Mi egy ügyvéd szerepe a folyamatban? Mik a feladatai és mi a felelősségi köre? Van-e szüksége mind a két félnek saját ügyvédre és fontos-e, hogy a közreműködő jogász az ingatlaneladás területén jártas legyen?

Következő cikkünkben többek között ezekre a kérdésekre adunk választ.

7+2 dokumentum, amit érdemes beszerezni ingatlaneladás előtt

Ingatlant eladni és vásárolni is komoly döntés, hisz nagy érték cserél gazdát, ezért fontos, hogy minden szervezetten és megfontoltan történjen. Alapos felkészüléssel legtöbbször elkerülhetők az időrabló fennakadások és a nemvárt akadályok a folyamat során.

Önerőként használná ingatlanvásárláshoz a Babaváró hitelt? Ezt ne hagyja figyelmen kívül!

Ingatlanvásárlási célú jelzáloghitel felvételekor a legnagyobb kihívást az igénylők számára általában a bankok által szükségesként megjelölt önerő biztosítása jelenti. Hiába elegendő ugyanis az igénylő havi jövedelme a hitel későbbi törlesztéséhez, megfelelő önerő hiányában a bankok nem biztosítják a vásárláshoz szükséges keretösszeget.

A vételi szándék megpecsételése: Miben más a foglaló, mint az előleg?

Ingatlan adás-vétel során a vételi szándék egyik első, mégis komoly kinyilatkoztatása, amikor a vevő foglalót vagy előleget fizet az eladónak. Nem mindegy azonban, hogy milyen jogcímen adja át a pénzt, ugyanis a két féle helyzet nem csupán megnevezésében, de jogi következményeiben is eltér.

Osztatlan közös tulajdon? Ezekre érdemes odafigyelni!

Ingatlan eladáskor vagy vásárláskor sok olyan fogalommal találkozhatunk, melyekről még korábban talán nem is hallottunk, vagy ha mégis, akkor nem feltétlenül vagyunk tisztában a pontos jelentésével, jogi következményeivel.